Бітумні лакофарбові матеріали

Бітумні лакофарбові матеріали (БЛКМ).
Застосовуються лакофарбові матеріали, що складаються з одних бітумів або бітумів в поєднанні зі смолами і рослинними оліями.
До першої групи відносяться кам'яновугільний лак (ГОСТ 1709-75), званий також кузбасслаком і представляє собою розчин в сольвенті кам'яновугільного пеку; випускається 2 сорти цього лаку (А і Б). Для отримання водостійкого покриття химчної апаратури і металоконструкцій слід застосовувати сорт А. Покриття на основі кам'яновугільного лаку досить водостійкі, але тривалість їх протикорозійного служби, особливо на відкритому повітрі і в умовах дії промислових газів, нетривала (не більше 6 місяців).
До другої групи відносять емаль чорна БТ-180 (ГОСТ 2346-78) і лак БТ-123 гарячої сушки. Вони утворюють покриття значно більш міцні і стійкі, ніж чисто бітумні. Бітумний лак БТ-577, на основі розчину сплаву бітумів та рослинних олій в органічних розчинниках використовується для виготовлення алюмінієвої фарби БТ-177 (колишня назва емаль АЛ-177).
До бітумно-масляним композиціям відносять кислотостійкий лак БТ-783 , що використовується для нанесення на поверхні акумуляторних баків з метою запобігання їх від руйнівної дії сірчаної кислоти. Однак він не володіє достатньою кислотостійкістю.
Останнім часом бітумні матеріали і мастики стали поєднувати з епоксидними смолами, такі склади використовують для захисту сталевих конструкцій і устаткування, що працюють в жорстких корозійних умовах. В цілях захисту від корозії, усунення вібрації і зменшення шумів, що виникають в суцільнометалевих кузовах і кабінах різних автомашин, під час руху, використовуються антикорозійні водозапірні і протишумові пасти і мастики.
В цілях підвищення атмосферостійкості покриттів на основі бітумного лаку БТ-577 і часткової заміни входить до його складу дефіцитного і дорогого рослинного масла розроблено новий швидкосохнучий бітумний лак на основі інден-кумаронової смоли, яка є продуктом полімеризації легкого кам'яновугільного масла. В результаті порівняльних випробувань старого бітумного лаку БТ-577 і нового, встановлено, що за фізико-механічними показниками оптимальною є рецептура, в якій 50% розчину рослинного масла замінено розчином інден-кумаронової смоли. Прискорені кліматичні випробування при підвищеній вологості і температурі також показали високу стійкість цього покриття. Натурні випробування підтвердили високі малярні та фізико-хімічні властивості лаку, його хорошу сумісність з алюмінієвою пудрою (ПАП-1 і ПАП-2). Придобавлении алюмінієвої пудри в бітумний лак БТ-577 отримують високо атмосферостійку і протикорозійну емаль БТ-177.
Таким чином, застосування лаку БТ-577, модифікованого інден-кумароновою смолою, має наступні переваги:
- Скорочення тривалості природної сушки - новий лак висихає при температурі (18-23 градуси за Цельсієм) - за 3 години, в той час, як старий - за 24 години.
- Більш висока атмосферостійкість і подвоєний термін служби при консервації виробів.
- Вивільнення виробничих площ і зниження витрат електроенергії.
- Економія в народному господарстві харчового сировини - рослинного масла.