Алкідні лакофарбові матеріали
Алкідні лакофарбові матеріали.
Алкідні, або поліефірні, смоли - продукти поліконденсації багатоатомних спиртів з багатоосновними кислотами, до складу яких входять одноосновні вищі жирні кислоти.
Покриття на основі алкідних смол володіють високою атмосферостійкістю, еластичністю і гарну адгезію до поверхні, що фарбується. До недоліків слід віднести тривалість природного висихання і невисоку хімічну стійкість одержуваних покриттів. При гарячій сушці атмосферо-, масло - і бензостойкость покриттів значно підвищуються. Алкідні смоли добре поєднуються з різними плівкоутворювачами.
Найбільш широко застосовують алкідні смоли на основі гліцерину і фталевого ангідриду, званими гліфталевих (сами поширений продукт - це грунтівка ГФ-021, покриття з маркуванням ГФ), а також на основі пентаеритриту і фталевого ангідриду, звані петафталевими (покриття з маркуванням ПФ, найбільш поширеною є емаль загального призначення - ПФ-115).
Вітчизняної промисловістю випущено ряд алкідних грунтівок та емалей. До них відноситься грунтівка ПФ-0142 суспензія пігментів і наповнювачів у розчині алкідної смоли ЕПФ-40. В склад грунтівки входять хроматні і фосфатні пігменти, що підвищують корозійну стійкість одержуваних покриттів. Наноситься грунтівка фарборозпилювачем або пензлем. Робоча в'язкість при нанесенні фарбопультом - 18-20 секунд, а пензлем 35-45 секунд по ВЗ-4 і тепературу +20 С. Розріджувачем служать сольвент, ксилол або суміш ксилолу і уайт-спіриту у співвідношенні 1:1 по масі. Тривалість висихання грунтівки ПФ-0142 до ступеня 1 - 30 хв, а до ступеня 3 - 4 години.
Грунтівка ПФ-0142 може бути застосована натомість грунтівок ГФ-021, ГФ-017 і ПФ-020 під покриття різними емалями, а також у вигляді самостійного покриття для захисту металоконструкцій на період монтажу. Перевага ґрунтівки ПФ-0142 порівняно із зазначеними ґрунтівками в тому, що вона володіє більш високими захисними властивостями і значно швидше висихає.
Існує також відмінна протикорозійний грунтівка ГФ-0119. Вона являє собою суспензію хроматних пігментів (тетраоксихрома цинку і хромату кальцію), фосфату хрому і наповнювача в гліфталевих лаках. Грунтівка наноситься пензлем, зануренням, методами пневматичної, безповітряного і електростатичного розпилення.
Грунтівка ГФ-0119 володіє наступними основними перевагами в порівнянні з грунтівкою ГФ-021:
- Значно краща протикорозійний захист завдяки наявності у складі грунтовці хроматних пігментів.
- Зменшення втрат матеріал через його хорошою дисперсності і відсутності здібностей до утворення опадів.
- Виключення операції шліфування заґрунтованій поверхні при фарбуванні тонкодисперсними емалями.
- Завдяки високій стійкості одношарове покриття забезпечує тимчасовий захист протягом 6-ти місяців.
На основі алкідних смол промисловістю випущено емаль ПФ-1126 емаль являє собою суспензію пігментів у розчині пентафталевої смоли з додаванням сикативу і розчинників. Випускаються вони різних кольорів (біла, червона, синя, жовта, чорна, блакитна, зелена, коричнева і багато інших, також можливе виробництво за міжнародним каталогом кольорів RAL). Перед застосуванням емаль вводять сикатив. Емаль може наноситися пневматичним розпиленням з підігрівом та без підігріву, методом безповітряного розпилення, в електричному полі з високою напругою, зануренням, а також пензлем або валиком.
Атмосферостійке покриття отримують шляхом нанесення двох шарів емалі по попередньо загрунтованій поверхні. Для цієї мети застосовуються грунтівки ГФ-021, ФЛ-03К або ГФ-0119. Після нанесення першого шару емалі проводиться витримка протягом 2-3 хвилин. Товщина кожного шару повинна складати 18-25 мкм.
Емаль ПФ-1126 володіє наступними перевагами в порівнянні з емалями ПФ-115 і ПФ-133:
- Значно більш швидке висихання покриття, що дозволяє скоротити технологічний цикл фарбування.
- Підвищена твердість і кращі декоративні властивості покриття.
Емаль ПФ-1126 випробовували в порівнянні з емаллю ПФ-115 на захист зовнішніх поверхонь устаткування і металоконструкцій, експлуатованих в атмосферних умовах. Покриття на основі емалі ПФ-1126 перебувають в гарному стані протягом трьох років.
З алкідних лакофарбових матеріалів, освоєних промисловістю, слід вказати також на емаль ЕТ-199 , яка являє собою суспензію пігментів у розчині етрифталевой смоли (ЕФТал-47) в органічних розчинниках з додаванням сикативу.
Емаль ЕТ-199 володіє наступними перевагами в порівнянні з пентафталевої емалі ПФ-115:
- Менш тривалий термін практичного висихання покриттів (17-18 годин при 18-25 С), що скорочує технологічний цикл фарбування.
- Велика твердість і краща атмосферостійкість покриття.
Покриття емаллю ЕТ-199 були широко випробувані в натурних умовах при захисті експлуатованого в атмосферних умовах рухомого міського транспорту та обладнання промислових підприємств. Спостереження протягом 3,5 років за станом пофарбованої поверхні в умовах експлуатації показали, що покриття на основі емалі ЕТ-199 знаходиться в хорошому стані. Таким чином, емаль ЕТ-199 може бути рекомендована для фарбування зовнішніх металевих поверхонь обладнання та об'єктів міського транспорту, сільськогосподарських машин.
З алкідних матеріалів розроблені також грунтівки ГФ-073 і ГФ-089 на основі гліфталевій смоли ГФ-072 зі зниженою жирністю, модифікованої бензойною кислотою, які застосовуються для фарбування деталей легкових автомобілів. Грунтівки наносяться пневматичним розпиленням при робочої в'язкості 20-22 з по ВЗ-4. Розведення Проводиться ксилолом. Ґрунтовку ГФ-089 можна наносити в електростатичному полі, в цьому випадку ґрунтівка розбавляється растворителем РБК-1.
Відмітними особливостями грунтівок є:
- Прискорене висихання покриття - тривалість висихання ґрунтовок для можливості проведення наступних технологічних операцій 1 годину при 18-22 С та 10 хв при 100 С.
- Хороші фізико-механічні властивості та адгезія покриття.
- Забезпечення високого корозійного захисту покриття, завдяки наявності, наприклад, в грунтівці ГФ-073 триоксіхромата цинка.
Останнє дозволяє застосовувати грунтівку ГФ-073 для фарбування поверхонь кузовів легкових автомобілів, прошліфованих до металу. Відразу після нанесення грунтівки ГФ-073 за способом «мокрий по мокрому» можна наносити високодекоративне емалеве покриття. При цьому втрата
блиску складе не більше 5%.